ایجاد گوی آذرخش مصنوعی در دمای صفر مطلق – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی

گوی آذرخش یکی از زیباترین پدیده های طبیعی است که در قالب کره های نورانی در طول توفان های تندری پدید می آید
این پروژه بسیار پیچیده است با این حال امکان مطالعه گوی های آذرخش زیبا، تصویربرداری از گاز  و آزمایش ساختار درونی آن را فراهم می آورد.

گوی آذرخش یکی از زیباترین پدیده های طبیعی است که در قالب کره های نورانی در طول توفان های تندری پدید می آید. فرایند شکل گیری این کره ها تا کنون به صورت یک راز سربسته باقی مانده بود و حالا محققان توانسته اند در شرایط آزمایشگاهی نمونه ای کوچک از آن را تولید کنند.

محققان دانشگاه «آلتو» موفق به ایجاد یک «اسکایرمیون شانکار» شده اند که در واقع میدان مغناطیسی مصنوعی سه‌بعدی، درهم‌ تنیده و فشرده‌ای در حالت چگالش بوز اینشتین است. میدان مغناطیسی مصنوعی این اسکایریمون از میدان های مغناطیسی گوی آذرخش پیروی می کند. این تیم تحقیقاتی میدان مغناطیسی را به روبیدیوم فوق سردی اعمال کرده اند که به حالت چگالش بوز انیشیتن در آمده بود. این چگالش در کنار حالت‌ های جامد، مایع، گاز و پلاسما، پنجمین حالت ماده است و در دمای نزدیک به صفر مطلق (۲۷۳ درجه سانتی‌گراد زیر صفر) پدیدار می‌شود. اعمال میدان مغناطیسی به روبیدیوم باعث شده اسپین های آن هم جهت شده و در سطح گوی به حرکت در آیند.

علاوه بر این اسکایریمون ها شبه‌ذراتی توپولوژیک هستند و می‌توانند در عین حفظ خواص ذاتی، شکل‌های دیگری را بپذیرند؛ کامپیوترهای کوانتومی نیز فارغ از شرایط محیط به ثبات بالا نیاز دارند؛ بنابرین به نظر می رسد اسکایریمون برای ساخت ماشین های کوانتومی ماده ای ایده ال باشد که حتی در صورت تغییر شکل نیز از ثبات بالایی برخودار خواهد بود.


اخبار مرتبط

 • اینتل احتمالا در حال توسعه کارت های گرافیک مستقل است – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • حسگر جدید کانن در تاریکی ویدیوی صحنه آهسته با کیفیت ثبت می کند [تماشا کنید] – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • بنیانگذار گروه ویرجین ۳ روش برای خوشحالی و موفقیت همزمان معرفی کرد – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • اسنشال فون بعدی از دوربین قوی تر، بدنه ای بهتر و ماژول دوربین ۳۶۰ درجه بهره خواهد برد – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • بعد از «سروش» نوبت به «بله» رسید؛ دو پیام‌رسان ایرانی از اپ استور اپل حذف شدند + سپاهان با توپ پر به نقل و انتقالات می‌آید! – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • لیپ موشن ارزان‌ترین هدست واقعیت افزوده را طراحی می‌کند؟ – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • کلونی دیگر از اسنپ‌چت؛ اینستاگرام قابلیت Nametag را آزمایش می‌کند – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • لزوم بازنگری تعریف رده‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، استارتاپ‌ها نادیده گرفته نشوند – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *