قیمت، شرایط و ابهامات خرید پیش فروش سکه طلا از امروز – روزیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی

در پی افزایش لجام گسیخته نرخ ارز در هفته سوم فروردین ماه ۹۷، اسحاق جهانگیری از تصمیمات جلسه فوق العاده تیم اقصادی دولت در ۲۰ فروردین خبر داد و قرار شد که بزودی دلار به قیمت تک نرخی  ۴۲۰۰ تومان به صرافی ها عرضه شود
پیش بینی طلا در روزهای آینده

لازم به ذکر است که بر اساس این طرح سکه‌های تمام‌ بهار آزادی منقش به تصویر حضرت امام خمینی(ره) که توسط بانک مرکزی ضرب شده است، به متقاضیان فروخته خواهد شد.

از همین رو مردم اطمینان ندارند که بانک مرکزی در سررسید، سکه را به آنها تحویل دهد یا مبلغی معادل آن را! چراکه در اطلاعیه بانک مرکزی دو بند مطرح شده است که ظاهراً به مشتری حق انتخاب می‌دهد که بعد از سررسید با سکه‌هایش چه‌کار کند ولی این احتمال را هم به واقعیت نزدیک می‌کند که شاید در سررسید سکه تحویل مشتری داده نشود.

ابهام بعد، در اطلاعیه‌ای است که بانک مرکزی هم آن را منتشر و ضوابط پیش‌فروش سکه را اعلام کرده است؛ در این اطلاعیه تضمینی داده نشده که در زمان سررسید، سکه تحویل خریداران شود.

در پی افزایش لجام گسیخته نرخ ارز در هفته سوم فروردین ماه ۹۷، اسحاق جهانگیری از تصمیمات جلسه فوق العاده تیم اقصادی دولت در ۲۰ فروردین خبر داد و قرار شد که بزودی دلار به قیمت تک نرخی  ۴۲۰۰ تومان به صرافی ها عرضه شود.  اگر چه رییس کل بانک مرکزی که روز گذشته با فریادهای شدید نمایندگان مجلس در صحن علنی مواجه شده بود، در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اعلام کرد که قیمت ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد بود و با شرایط بازار تغییر می کند. لذا همواره صف نشینی ملت روبروی صرافی ها در روزهای آینده در بیم افزایش نرخ ارز ادامه خواهد یافت.

برهمین اساس پیش‌فروش سکه با سررسید یک‌ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه‌ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش‌ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، ۱۲ماهه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و دوساله یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان انجام خواهد شد.

ابهامات در طرح پیش فروش سکه

علاوه بر این، در آینده نزدیک امکان جابه‌جایی و تبادل سکه‌های خریداری‌شده از طریق کارت سکه تحویل‌شده به متقاضیان به‌صورت الکترونیکی و از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک نیز میسر شده و از این طریق خطرات ناشی از جابه‌جایی و نگهداری سکه نزد متقاضیان کاهش خواهد یافت».

تحلیل تکنیکال نشان می دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۲۸۰ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۳۰۰ دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۲۵۲ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۲۴۰ دلار کاهش می یابد.

image

image

با توجه به موارد فوق، این ابهام وجود دارد که شاید در زمان سررسید، بانک به‌جای سکه به خریداران اعلام کند که “فعلاً سکه نداریم و می‌توانید معادل ریالی آن را تحویل بگیرید”، که در این مورد هم مشخص نیست معادل ریالی با چه‌روشی محاسبه و پرداخت خواهد شد.

قیمت سکه های پیش فروش شده

به همه این مسائل، باید تراژدی حمله احتمالی موشکی ناوهای هواپیما بر آمریکا و ائتلاف اروپایی به سوریه را در روزهای آینده اضافه کرد که هم به طور محسوسی روی قیمت نفت و هم ارز و هم طلای جهانی تاثیر شگرفی خواهد گذاشت. در این حال، با اوضاع ملتهب اقتصادی داخلی و سیاسی و امنیتی خاورمیانه، بانک مرکزی در اطلاعیه ای ، قیمت سکه های طلا  پیش فروش در بازه ۱ ماه تا ۲۴ ماهه را اعلام کرد.

جدید ترین اطلاعیه بانک مرکزی درباره پیش فروش سکه بهار آزادی در ایران

زمینه‌سازی بانک مرکزی در اطلاعیه برای زمان سررسید سکه در این دو بند بیشتر مشهود است: «به‌منظور ایجاد امکانات بیشتر برای متقاضیان پیش‌خرید، ودیعه و نگهداری سکه‌های خریداری‌شده پس از سررسید (موعدتحویل) به‌صورت امانت نزد بانک ملی ایران در صورت توافق بانک و خریدار نیز فراهم خواهد بود.

بهتر بود بانک مرکزی در اطلاعیه خود تضمینی به مردم می‌داد که نیازی نیست در زمان سررسید پول اضافی پرداخت شود. این موضوع البته در روال قبلی پیش‌فروش مطرح بود ولی باتوجه به سخنان رئیس کل بانک مرکزی ابهام فعلی تشدید شده است.

به‌ منظور ایجاد امکانات بیشتر برای متقاضیان پیش‌خرید، امکان ودیعه و نگهداری سکه‌های خریداری‌شده پس از سر رسید (موعد تحویل) به‌صورت امانت نزد بانک ملی ایران در صورت توافق بانک و خریدار نیز فراهم خواهد بود. علاوه بر این، در آینده نزدیک امکان جابه‌جایی و تبادل سکه‌های خریداری‌شده از طریق کارت سکه تحویل‌شده به متقاضیان به‌صورت الکترونیکی و از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک نیز میسر شده و از این طریق خطرات ناشی از جابه‌جایی و نگهداری سکه نزد متقاضیان کاهش خواهد یافت.

شرایط خرید سکه های  پیش  فروش  شده 

 • متقاضیان خرید سکه در طرح پیش‌فروش می بایست به شعب منتخب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه کنند.
 • کلیه افراد بالای ۱۸ سال می توانند در طرح پیش فروش سکه شرکت کنند.
 • داشتن کارت ملی معتبر در طرح پیش فروش الزامی است.
 • کلیه متقاضیان طرح پیش فروش سکه، می بایست در بانک ملی ایران حساب باز کنند.
 • مبلغ سکه های مورد نظر خریدار می بایست به حساب بانکی شخص نزد بانک ملی واریز شود.
 • مشتریان در بدو ورود به شعب منتخب بانک ملی می بایست فرم‌های مربوط به پیش‌خرید را از باجه‌های خدمات الکترونیک دریافت کنند.

جفری هالی تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه اوآنادا هفته پیش تاکید کرد: تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا با رشد فزاینده ای روبرو شده است. وی افزود: تا زمانی که شرایط در سوریه تشدید می شود این مساله به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود. تشدید تنش در شبه جزیره کره نیز تاثیر زیادی بر افزایش نگرانی های سیاسی بین المللی داشته است. جوردن الیسو تحلیلگر ارشد موسسه استرالیا بولیون نیز چند روز پیش اعلام کرده بود که : شرایط در سوریه با اخبار منتشر شده درباره حمله موشکی آمریکا بدتر شده است.


اخبار مرتبط

 • پیام رسان های داخلی توسط چه کسانی اداره می شوند؟ – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • قیمت و شرایط فروش جک S5 و جک S3 توسط کرمان موتور اعلام شد – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • پرهزینه ترین سریال های تلویزیونی سرویس استریمینگ نتفلیکس را بشناسید – روزیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • ناکامی سامسونگ و گوگل؛ بخش سلامت نوکیا به مالک قبلی‌اش فروخته خواهد شد – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • چالش سرگرم‌کننده گوگل: چند اموجی را می‌توانید در دنیای واقعی پیدا کنید؟ – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • سامسونگ از اعضای جدید خانواده گوشی های گلگسی J رونمایی کرد – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • نمایش پهپاد‌های چینی رکوردشکنی کرد [تماشا کنید] – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • تلاش پدر نیمار برای جدایی پسرش از PSG + آسان ‌موتور قیمت جدید هیوندای النترا ۲۰۱۸ را اعلام کرد – دیجیاتو – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *