یک اثر تاریخی نایین ثبت آثار ملی شد – پوسته وردپرس فروشگاهی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین گفت: چهارطاقی نخلک از توابع این شهرستان واقع در بخش انارک در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید
این چهار طاقی یکی از مهمترین بناهای تاریخی متعلق به دوره ساسانی و از نمونه چهار طاقی های محدود استان اصفهان می باشد.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین، کاربری این بنا در دوره ساسانیان، استراحتگاه برای رهگذران و پیک سواران بوده است.

شهرستان نایین با بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی که ۹۶ اثر آنها به ثبت ملی رسیده است در ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.

‘ محمود مدنیان ‘ افزود: این بنای تاریخی در ۴۶ کیلومتری شمال شرق انارک و در مجتمع معدنی نخلک از توابع شهرستان نایین قرار دارد. این چهارطاقی متعلق به دوره ساسانیان می باشد که سقف آن گنبدی شکل و با استفاده از سنگ و ساروچ ساخته شده است.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین بیان کرد: مراحل ثبت این بنای تاریخی با پیگیری و ارسال گزارشات و طی مراحل تشریفات قانونی هفته گذشته به شماره ۳۱۸۷۳ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید و این موضوع از طریق معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شد.

قسمت شمال و شمال غربی این بنای تاریخی بر اثر فرسایش شدید و عوامل طبیعی تخریب شده بود که بخش های فروریخته آن در سال گذشته توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با استفاده از مصالح موجود و همگن با بنا مرمت شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین گفت: چهارطاقی نخلک از توابع این شهرستان واقع در بخش انارک در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


اخبار مرتبط

 • یک اثر تاریخی نایین ثبت آثار ملی شد – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • موزه موقت مردم شناسی و صنایع دستی حمیدیه برپا می شود – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • برپایی بازارچه صنایع دستی در کنار تالاب شادگان + راه‌آهن به لیگ دست دوم سقوط کرد – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • درهای مدارس به روی غیرفرهنگی ها باز می شود؟ – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • سفر به «قبرس» ممنوع شده است؟ – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • تخفیف ۴۰ درصدی هتل ها و مهمانپذیرها برای مسافران تهران – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • جاذبه‌های گردشگری چین برای سفر در نوروز (۱) – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس – پوسته وردپرس فروشگاهی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *